HTML

print

életem a nyomda

Friss topikok

Linkblog

Digitális történelem: Steven Sasson

2010.11.26. 09:24 | Print | Szólj hozzá!

A "National Medal of Technology and Innovation" nevű díjat adta át Barack Obama a Fehér Házban Stephen Sasson-nak, az Eastman Kodak egyik alkalmazottjának. Sasson arról ismert, hogy 1975-ben ő alkotta meg a legelső digitális fényképezőgép prototípusát, melynek abban az időben talán nem is lehetett prognosztizálni későbbi hatalmas sikerét.

Sasson kameráját egy használt Super 8-as filmfelvevő optikájából és egyéb alkatrészeiből, valamint digitális és analóg áramkörökből alkotta meg. Körülbelül egy évig tartott a munka, míg működőképessé vált a szerkezet. Sasson elmondása szerint kollégáival saját magukat próbálták meggyőzni arról, hogy hordozható eszközről van szó, mivel kamerájuk igen nagy volt, ráadásul nagyon furcsán nézett ki. A gépben egy CCD érzékelő volt, az adathalmaz pedig egy audiokazettára került rögzítésre. A felvételek felírása egyenként nem kevesebb, mint 23 másodpercig tartott.

A képek visszanézése a következőképpen történt: a kazettát egy erre a célra kifejleszett lejátszóba kellett helyezni. A gép az adathalmaz beolvasását követően a 100 rögzített sort az NTSC szabványnak megfelelően 400-ra interpolálta, majd a fotót egy csatlakoztatott televízión megjelenítette. A találmányt Sasson 1976-ban mutatta be a nagyközönség előtt, melynek a "Filmnélküli fotográfia" címet adta. A résztvevők a bemutató után egy sor olyen kérdést tettek fel, amire Sasson nem volt felkészülve, íme néhány példa: "Miért is szeretné bárki televízón nézegetni a fotóit? Hogyan tárolnánk fotóinkat? Hogy néz ki egy elektronikus fotóalbum?" Mindenesetre 1978-ban a találmány le lett védve, majd Sasson az elkövetkezendő évtizedekben nagyon vigyázott szerkezetére.

/sg.hu/

A bejegyzés trackback címe:

https://print.blog.hu/api/trackback/id/tr792474182

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása