Az Európai Unió és az IBM között már most is van egy együttműködési projekt. Most ezt bővítik ki, bevonva több mint kéttucat könyvtárat, kutatóintézetet és egyetemet szerte Európából, hogy segítsenek nekik a könyvritkaságok és régi dokumentumok digitalizálásában.
Az Impact (Improving Access to Text) elnevezésá projekt új eszközöket fog alkalmazni és felhasználja az úgynevezett "crowd sourcingot", vagyis a lehető legtöbb szereplőt vonja be a munkába annak érdekében, hogy minél gyorsabban menjen a munka és a beszkennelt dokumentumok a lehető legpontosabban legyenek digitalizálva. A puszta szkennelésen túl az Impact szerepet vállal a dokumentumok online elérhetővé és kereshetővé tételében is, így azok is megtekinthetik e történeti forrásokat az interneten, akik az eredetiekhez nem férnek hozzá.
Az érintett egyetemek és könyvtárak saját erőből már évek óta igyekeznek beszkennelni és kereshető digitális állományokká konvertálni dokumentumaikat. Ám a régi nyomtatványok sérülékeny papírja, sokszor elmosódott szövege és ma már nehezen értelmezhető betűkészletei megnehezítették a hagyományos karakterfelismerő programok dolgát. Így az egész folyamat lassú volt és meglehetősen pontatlan eredményeket hozott. Az IBM reményei szerint az új, webes karakterfelismerő szoftvere 25-50 százalékkal növeli a beolvasás pontossággát. A rendszer képes lesz tanulni saját hibáiból, hogy pontosabban ismerje fel a különleges karaktereket.
Ebben segítségére lesz a szoftvernek a "crowd" is: elkötelezett önkéntesek hada fogja átnézni a beszkennelt dokumentumokat, hogy megkeresse és kijavítsa benne az esetleges hibákat.
/itbusiness.hu/